Çalışmayan klavye tuşları için 8 hamlede kesin çözüm!

Klavye tuşları bozulduysa ya da klavye tuşlarınız değiştiyse, sıradaki makalemiz tam size göre. Çoğu zaman bilgisayar kullanıcıları, klavye tuşlarının farklı bastığını ya da hiç basmayıp kilitlendiğini söylüyor. Arada basıyor, arada basmıyor abi ne yapmalıyım diyenler bile gördü bu gözler. Efendim bu makaleyi okuduktan ve aşağıda paylaştığım videoyu izledikten sonra böyle dertleriniz kalmayacak.


Lanet Olası Yapışkan Tuşlar!


Yapışkan tuşları çoğu zaman yanlışlıkla aktif edebiliyoruz. Bu sorunu çözmek için Windows üzerinde Başlat’a tıklayın. Gelen arama ekranına “yapışkan tuşlar” yazın. “Klavye kullanımını kolaylaştır” alt menüsünde yapışkan tuşları görüyor olacaksanız. Artık tek yapmanız gereken buradaki ayarlarla biraz oynamak. Olmadı mı?


Aman Son Yüklenen Yazılımlara Dikkat!


Bilgisayarımızdaki yazılımlar çok nadir de olsa, klavye tuşlarına erişip, onun ayarlarını bozabiliyor. Özellikle son yüklediğiniz bir yazılım klavye tuşlarınızın çalışmamasına neden olmuş olabilir. Denetim Masası’na gidin. Program Kaldır’a tıklayın. İndirdiğiniz son programlara göre, tarih sıralaması yapın. Listenin başındaki klavye tuşlarının ayarlarını bozabilecek programları kaldırın. Yeniden başlatın. Olmadı mı?


Hizmetler, Hizmetler Yine Hizmetler!


Başlat’a yeniden tıklayın. Arama ekranına “Hizmetler” ya da “Services” yazın. Hizmetler ekranında “İnsan Arabirim Aygıtı Erişimi” ayar durumu başladı ve başlangıç türü otomatik olarak gözükmeli. Tıklayıp gerekli ayarları yapın. Eğer bu hizmet durduysa yeniden başlatın. Kaydettikten sonra bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Yine mi olmadı?


Eyvah! Klavye Tuşlarım İçine Göçmüş Müdür?


Bilgisayarınızı kapatın. Küçük ya da büyük fark etmeksizin ses tuşlarından enter tuşuna kadar tüm tuşlara yavaşça tek tek basın. Burada anlamaya çalışmanız gereken olay, tuşlarının birinin sıkışıp sıkışmadığı. Eğer ses tuşu, ctrl, shift, fn gibi tuşlardan biri içine göçmüşse bu durum sizin diğer yönetici tuş takımınızı etkileyecektir. Ufak bir bıçak yardımıyla tuşları çıkarıp, tekrar yerine takabilirsiniz. Hala mı olmadı!


Driver’ım Eski Mi? Yüklenmemiş Olabilir Mi?


Öncelikle USB klavyeniz başka bir pc’ye bağlandığında çalışıyorsa, sorun tamamen sizin bilgisayarınızdaki portlardan ya da driverdan kaynaklanıyor. Bakmanız gereken en önemli nokta aygıt yöneticisi. Orada soru işareti görüp görmediğiniz gerçekten önemli bir faktör driver konusunda.


İnternetten klavyenizin modeline ve bilgisayarınızın işletim sistemine uygun driver indirip güncelleyin. Bu işlem için “Driver Boaster 4” adlı uygulamayı internetten indirip ücretsiz kullanabilirsiniz. Tavsiye ederim. Bu işlemi yaptıktan sonra pc’yi yeniden başlatın. Yok artık hala mı düzelmedi?


Sistem Geri Yükleme Yapma Çözümü


Birkaç gün öncesinde çalışıyordu ama şu anda çalışmıyor. Sorun son yüklediğiniz bir programdan da değil. İşletim sistemindeki dosyalardan birinin bozulduğunu düşünüyorsunuz belki. Yakın bir tarihe sistem geri yükleme yapın bakalım olacak mı? Ya saçmalıyorsun ama hala düzelmemiş olamaz…


BIOS Ayarları


Bilgisayarınızı başlatın. F2, F9, F10, DEL ya da artık hangisiyle giriliyorsa bir zahmet BIOS ekranına gidin. “Device Option” seçeneğinde, “Swap CTRL FN” seçeneğini değiştirin. Belki düzelir hayırlısı. Hala olmuyorsa, size üzücü bir haberim var.


Son Çare Format


Format bildiğiniz gibi son ve en etkili çözüm yoludur her zaman yazılım dünyasında. Genelde bilgisayarcılar sorunu çözmek için hemen bu sonuncu adıma atlarlar, çünkü az önceki bahsettiğim adımlarla kimse uğraşmak istemez ya da gerekli bir araştırma yapmaz.


Format attığınızda bile düzelmiyorsa, sorununuz tamamen donanımsal. Ya bilgisayarınızdaki USB portlarınızda ya da klavyenizde sizin onaramayacağınız teknik bir problem bulunuyor. Teknik servise verin, zaten onlar da onarmak yerine Çin malı yeni bir klavye takacaklardır.Bu makalemiz hoşunuza gittiyse ve faydalı bulduysanız lütfen beğenmeyi unutmayın. Bir önceki yazımda, son samuray ve usta bir ninja olan Karl adlı mobil oyunu tanıtmıştım. Eğer merakınız var ise buraya tıklayarak oyunun incelemesine gidebilirsiniz.


Kodverse YouTube kanalımı takip etmek içinse buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki bilişim haberlerimizde görüşmek üzere. Teknolojik kalın.


Kullanılan Etiketler: kodverse, klavye tuşları değişti, klavye tuşları bozuldu, klavye tuşları çalışmıyor, klavye tuş, klavye tuş çözüm, klavye, klavye nasıl temizlenir, klavye mouse, klavye ayarları bozuldu, klavye ayarları, klavye sorunu, klavye çözümü, klavye basmıyor, klavye bakımı, klavye düzeltme, klavye dili değiştirme, klavye etkinleştirme, klavye farklı yazıyor, nasıl yapılır, how, doktor reno, ahmet eren barış, sosyal terapi, ahmetcan bozkurt, kasa fişi, tahta tv, tila yazılım, sanal oyuncu, afgan rasulov, temizlik, banyo, yıkama, klavye yıkama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir