Kırılmaz cam teknolojisi güvenilir mi?

Bu haftaki mobil köşemizde cep telefonlarımız için oldukça faydalı bir gelişme olan kırılmaz cam teknolojisi hakkında yazacağım. Bildiğiniz gibi kırılmaz cam teknolojisi cep telefonlarının ve teknoloji tüketiminin oldukça fazla olduğu ülkemizde ilgiyle karşılanmıştı. Yaklaşık on liraya aldıkları kırılmaz camların üzerine çekiçle vuranlar, balkondan aşağı atanlar hatta araba sürenleri bile video paylaşım platformlarında görmeye başladık. Dolayısıyla böyle bir haber yapmanın kaçınılmaz sonunu birlikte yaşıyoruz.


Kırılmaz cam hikâyesi nasıl başladı?


Her geçen gün bir adım daha çağ atlayan telefon teknolojisiyle birlikte mobil cihazlarımızın ekranları daha gelişmiş ve hassas olmaya başladılar. Yeni teknolojiye sahip cep telefonlarının ekranlarının, batarya tüketimine olan negatif etkilerini şimdi bir tarafa bırakalım ve gelin donanımsal olarak sağlamlıklarından bahsedelim. Maalesef hiçbiri efsane Nokia 3310 kadar sağlam olamaz ama cep telefonu firmalarının her sene çıkardıkları yeni telefon modeliyle birlikte, kullandığınız telefonun eskimiş hatta bozulmuş olmasını istemelerini çok yadırgamamız lazım. Bu sebeple piyasada darbelere karşı dayanıklı, kırılmaz teknolojiye sahip bir telefon bulmanız oldukça zor. Hatta piyasada arazi için özel ürünlerin üretimini yapan bir markanın özel telefon serisi haricinde yok denebilir. Merak edenler CAT akıllı telefonlarını inceleyebilirler.


Telefonumuz Gerçekte Ne Kadar Dayanıklı?


Türkiye’de ilk kez iPhone modelleriyle tanımaya başladığımız “Gorilla Glass” teknolojisi telefonumuzu çizilmelere karşı koruyor ve yakın bir zamanda çıkaracağı yeni nesil beşinci serisiyle daha güçlü olacak gibi. Peki, nedir bu “Gorilla Glass” derseniz, ABD’li Corning firmasının teknolojik cihazlarımızın ekranı için ürettiği, dünya üzerinde yaklaşık beş milyar cihazda bulunan dayanaklı panel sistemi diyebiliriz. Önceki modellerde bir metreye kadar koruma sağlarken yeni beşinci nesil serisinde bu sayı bir buçuk metreye yaklaşmış gözüküyor. Kimse Gorilla Glass’ın kırılamaz ya da çizilemez olduğu vurgulayamıyor ve bizim hikâyemiz de aslında burada başlıyor.


Telefon kullanıcıları için binlerce lira verip taksitle alınan bir cep telefonu değerlidir. Bunun önemini bilen girişimci arkadaşlar, telefonun ekranını koruması için kırılmaz cam teknolojisini hayatımıza sokmuş oldu. Her kırılmaz cam denilen ürün piyasada aynı değil maalesef. O yüzden iyi araştırmak gerekiyor ve mümkünse bu tarz ürünleri alırken bir teknoloji mağazasından değil de internet üzerinden sipariş verin. Hem kullanıcı yorumlarını okuyup, hem de aynı fiyata ücretsiz kargo seçenekleriyle minimum iki tane aynı üründen alabiliyorsunuz. Bu makalemizin sonunda bu kırılmaz camların evde takılmasının ne kadar kolay olacağını da göstereceğim.


Peki, Şimdi Ne Yapmalıyız?


Şunu belirtmeliyim ki aldığınız telefonu maksimum 1-2 sene içerisinde değiştirecekseniz ve ikinci el satıştan elde edeceğiniz gelir sizin için çok da önemli değilse, risk alıp telefonunuzu cam ya da kılıf kullanmadan gönül rahatlığıyla taşıyabilirsiniz. İnsanlar sonradan takılan cam koruyucu ve kılıfların telefonu kalınlaştırdığını ve ekrana dokunulduğuna eski hissiyatını vermediğini söylüyor. Haksız da sayılmazlar. Eğer maddi açıdan sizi zorlayan bir durum değilse, kırılmaz cam teknolojisine mahkûm kalmak zorunda değilsiniz.


Merak edenler için “iPhone 7 Kırılmaz Cam (3D Kavisli) Nasıl Takılır” videomuz aşağıda. 🙂Bir önceki yazımda Siri’nin düşmanı Luna ile ilgili haber yazmıştım. Eğer merakınız var ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Kodverse YouTube kanalımı takip etmek içinse buraya tıklayabilirsiniz.


Kullanılan Etiketler: Kırılmaz cam, 3D Kavisli Kırılmaz Cam, iphone 7, kırılmaz cam takma, kırılmaz cam iphone, kırılmaz cam nedir, kırılmaz cam ekran koruyucu, kırılmaz cam alırken, kodverse, habervetekno, kırılmaz cam akıllı telefon, kırılmaz cam baloncuk giderme, kırılmaz cam baloncuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir